سرپرست واحد تهران شمال در نشست دبیران ستاد اقامه نماز استان تهران: نماز در جامعه دینی، تجلی رخدادهای آن جامعه است

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۰ کد : ۵۸۰۵ اخبار
تعداد بازدید:۹۲
سرپرست واحد تهران شمال در نشست دبیران ستاد اقامه نماز استان تهران: نماز در جامعه دینی، تجلی رخدادهای آن جامعه است

سرپرست واحد تهران شمال در نشست دبیران ستاد اقامه نماز استان تهران:

نماز در جامعه دینی، تجلی رخدادهای آن جامعه است

به اهتمام دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، مدیران و مسئولان دستگاههای اجرایی ، ادارات، نهادها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی با گردهمایی در واحد دانشگاهی تهران شمال به تبیین فعالیت های خود در خصوص اقامه نماز پرداختند.

به گزارش روابط عمومی واحد تهران شمال، دکتر حمید رضا خالدی، ضمن خیر مقدم و استقبال از برگزاری نشست، طی سخنانی به سنجش ابعاد فعالیت های فردی و اجتماعی با مقیاس نماز پرداخت و گفت: اگر فعالیت نماز در یک دستگاه مورد قبول قرار گیرد، ما بقی فعالیت ها نیز پذیرفته شده است به دلیل این که نماز ما و نماز در جامعه دینی، تجلی و آئینه تمام نمای رخدادهای آن جامعه است.

سرپرست واحد تهران شمال با تبیین شاخص های تاثیر گذار نماز در رفتارهای فردی و اجتماعی ادامه داد: باید در مقوله نماز، فراتر از نشست هایی که برگزار می شود ورود کرد و این که رصد نمائیم آیا نماز در ارتقای سلامت اجتماع تاثیر گذار بوده یا خیر؟ وی با اشاره به این که چگونه باید از نماز الگو گرفت ، اظهار داشت: فعالیت در عرصه نماز را می توان شامل آداب، حکمت و آشنایی با اسرار آن دانست.  

ایشان در بخشی دیگر سخنان خود دانشگاه را محل حضور نخبگان دانست و ادامه داد: دانشگاهها، موتور محرک فرهنگ، ایدئولوژی ، باورها می باشد که معمولاً آنها را، راه اندازی، تقویت و هدایت می کند و اگر نماز در دانشگاهها به عنوان فرهنگ تحول آفرین نهادینه شود،  قدر مسلم شاخص رضایت جامعه از احیای شایسته نماز متاثر خواهد شد.    

خالدی دغدغه خود را عینیت بخشیدن مفاهیم و ادبیات نماز در امور اجرایی و عملیاتی دانست و گفت: آیا آنچنان که در شأن یک جامعه اسلامی هست، آیا توانسته ایم اقدام کنیم؟ آیا در جامعه مهدوی و جامعه منتظر، دستگاههای مسئول توانسته اند به موضوع نماز به طور مناسب بپردازند؟ از این رو لازم است دستگاههای اجرایی ضمن آسیب شناسی موضوع، بتوانند تاثیر نماز را در سطح جامعه اسلامی ارتقا ببخشند.

سخنران بعدی این نشست حجت الاسلام والمسلمین بیات ، مسئول دفتر نهاد رهبری واحد تهران شمال بود که در ارتباط با مفاهیم مختلف نماز، رابطه نماز با نظم و استمرار امور، رابطه نماز با مدیریت با ثبات قدم و رابطه نماز و صراط مستقیم بیانات مبسوطی ایراد کرد. ایشان نظام مند بودن اداره جامعه را مستلزم همسویی با نماز عنوان کرد.

حجت الاسلام والمسلمین وفایی، مدیر کل فرهنگی، دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران،  به عنوان سخنران بعدی این نشست گفت: نماز هم شعار است و هم شعور به انسان می دهد آنگونه که در کتاب خدا آمده نماز انسان را از فحشا دور می سازد باید بحث باطنی نماز تقویت شود تا جامعه به سلامت برسد. بنابراین اهمیت شعور نماز بسیار بالا است و باید نماز در جامعه تاثیر گذار باشد. وی در تبیین بیانات خود به مفاهیمی از آثار شهید مطهری استناد جست.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین احمدیان، دبیر شورای اقامه نماز بنیاد شهید و ایثارگران شهرستان های استان تهران به ارایه راهکارهایی برای اقامه نماز و چگونگی بالا بردن کیفیت نماز به نحو بهتر و از اثر گذاری شگرف نماز در زندگی و بلکه تمام مراحل حیات اخروی انسان پرداخت و در ادامه گزارش عملکرد فعالیت های ستاد اقامه نماز بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان استان تهران را ارایه نمود.

ادامه این نشست با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین قندی، مدیر ستاد اقامه نماز استان تهران ادامه پیدا کرد. وی گفت: با توجه به پیام 26 مقام معظم رهبری در اجلاس سراسری نماز مبنی بر شیوه های دعوت به نماز اظهار داشت: ستاد اقامه نماز استان تهران به تاسی از این فرمان، در سال 1397 اجلاس استانی تهران را آماده ساخته و جشنواره ای نیز در دست اقدام دارد. وی از مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی خواستار تولید محتوا، فیلم نامه و مقاله در قالب های علمی متناسب با فضای حاکم بر جامعه شد. 

مهندس سروش اول، دبیر شورای اقامه نماز اداره ثبت اسناد و املاک استان تهران نیز گزارشی از برنامه ها و اقدامات این اداره را در خصوص نماز به سمع و نظر حاضرین رساند.

در این نشست یک روزه مسئولان و مدیرانِ بالغ بر 80 اداره و سازمان و نهادهای دولتی و غیر دولتی استان تهران حضور داشتند.

اقامه نماز جماعت ظهر و عصر، قرائت قرآن توسط قاری بین المللی و اجرای همخوانی از دیگر برنامه های نشست دبیران ستاد اقامه نماز در واحد تهران شمال بود.

این مراسم روز شنبه 22 اردیبهشت در سالن اجتماعات دانشکده مدیریت و علوم انسانی واحد تهران شمال برگزار شد .(ر-ع-97)