طهرانچی: رفتاری منسجم در راهبری لایه راهبردی آموزش عالی نداریم

۱۸ دی ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۰ کد : ۵۵۱۴ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۷
طهرانچی: رفتاری منسجم  در راهبری لایه راهبردی  آموزش عالی نداریم

طهرانچی:

رفتاری منسجم  در راهبری لایه راهبردی  آموزش عالی نداریم

دکترمحمد مهدی طهرانچی عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و و احد تهران مرکزی درآئین گرامیداشت هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با بیان اینکه ما رفتاری منسجم در راهبری لایه راهبردی آموزش عالی نداریم، اظهار داشت: در آموزش عالی بر لایه تاکتیک و اقدام متمرکز شده ایم.

به گزارش روابط عمومی واحد تهران شمال، طهرانچی در آغاز سخنان خود به تبیین تاریخچه آموزش عالی و شکل گیری دانشگاه درعصر معاصر پرداخت وگفت: «دانشگاه در ایران نیز همچون برخی نهادهای غربی از مدرنیته به عاریه گرفته شده است. عمده ترین سیاست های آموزش عالی در ابلاغیه مقام معظم رهبری در سال1393 تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال بود. مگر نه این است که اشتغال دغدغه اول جوانان این کشور است؟ موثر بودن ما در آموزش عالی، مطالبه عمومی جوانان کشور است. آیا آموزش عالی رفتارش باخواسته های مردم یکی است؟

وی با بیان این که تربیت افراد، دانش افزایی و تعالی فردی و اجتماعی سه رکن آموزش عالی است افزود: «باید رکن چهارمی نیزبه این ارکان اضافه کرد و آن"رکن حل مسئله" است.در واقع ما باحل مسئله به صورت سیستمی وارد نشده ایم و این رکن اخیراً در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی بسیار مورد تاکید و توجه قرار گرفته است تا آنرا برگردانیم. از اینرو در صدد احیاء "لایحه تاکتیک" هستیم که در کشورکمتر موردتوجه قرارگرفته است، تابتوانیم"سازمان حل مسئله"ایجاد نمائیم.»

طهرانچی با تاکید بر بازگردان قدرت حل مساله  به آموزش عالی، گفت: « دانشگاهی که پولش را از جامعه دریافت می کند وظیفه اش کاربست دانش است . پس ما باید لایحه تاکتیک را احیاء کنیم و سازمان حل مسئله درست کنیم تا پژوهش ما قوام یابد. در واقع بدنبال کنش پویای یک دانشجوی  ارشد و یا دکتری با استاد راهنما هستیم تا منظومه پژوهشی یک مجموعه از "راهبرد تا اقدام " را  در دانشگاه آزاد اسلامی احیا کنیم.»
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خطاب به اعضاء هیات علمی واحد تهران شمال گفت: « امیدوارم  در سال 1404 با همراهی شما اعضای محترم هیأت علمی حرکتی را رقم بزنیم که از بین دانشگاههای کشور، دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب اول داوطلبین ورود به آموزش عالی باشد. »

صفانیا در جمع پژوهشگران واحد تهران شمال:

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان در حال تبدیل شدن به سرمایه فرهنگی کشور می باشد

 

گزارش روابط عمومی واحد تهران شمال حاکی است: دکتر صفانیا در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر واحد تهران شمال ضمن ادای احترام به اعضای هیأت علمی متوفی واحد، از فعالیت های صورت گرفته در ارتباط با تجمیع دانشکده های و مراکز آموزشی واحد تهران شمال گزارشی را به سمع و نظر حاضرین رساند و با بیان اهمیت مقوله پژوهش در کنار آموزش، دانشگاه را ترسیم کننده نقشه راه ، صنعت و تجارت و اقتصاد جوامع قلمداد کرد و گفت: باید پژوهشها و تحقیقات با هدف رفع مشکلات و تنگناهای اجتماعی کاربردی و بنیادی هدایت شوند و در این راستا از تقاضا محور بودن پایان نامه های مقاطع تحصیلات تکمیلی و ارتقای شاخص های کمی و کیفی پژوهش سخن گفت.

رئیس واحد تهران شمال در ادامه به تشریح اقدامات صورت گرفته در خصوص راه اندازی مراکز رشد و واحد های فناور این واحد و اهتمام برای حضور تولیدات علمی در جامعه در راستای درآمد زایی و ایجاد اشتغال اظهار داشت: با تاسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در راهیابی به اقتصاد مقاومتی درون زا و متکی به دانش بومی در صدد هستیم تا  ضمن ماندگاری دستاوردهای پژوهشی به تعمیق آن با اجزای جامعه ایفای وظیفه نمائیم.

صفا نیا در ادامه ضمن استناد به آیات متعدد قرآن کریم در خصوص اهمیت جستارگری و پژوهش محوری گفت: یکی از ارزشمندترین سرمایه های هر کشوری، نمادهای فرهنگی آن کشور است به نحوی به این سرمایه ها نماد یک ملت و هویت آن قلمداد می شوند، از این رو دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان در حال تبدیل شدن به سرمایه فرهنگی کشور می باشد.

پیش از سخنان دکتر صفانیا، دکتر امیر عبداله مهرداد شریف ، معاون پژوهش و فناوری واحد تهران شمال، گزارش عملکرد یکساله این معاونت را به اطلاع حاضرین رساند.

در این مراسم از پژوهشگران برتر واحد تهران شمال با حضور دکتر طهرانچی تقدیر و پس از آن از آزمایشگاه ملی و دانشکده فنی و مهندسی این واحد بازدید صورت گرفت. (ر-ع-96)